TÜ ideelabor viis Ideede raju Kiievisse.

27.veebruaril toimus Kiievis TÜ ideelabori eestvedamisel Ukraina üliõpilastele suunatud inspiratsiooniüritus Ideede raju. Kohal oli üle 100 tudengi, kes olid valmis genereerima 100 maailmamuutvat ideed.

Ideede Raju Kiievis oli Tartu Ülikooli ja Ukraina partnerorganisatsiooni praktilise ettevõtlusõppe koostööprojekti Yep!STARTER avaüritus. Projekti eesmärgiks on edendada Ukraina üliõpilaste ettevõtlikkust ja ettevõtlusalaseid teadmisi, toetudes Eesti parimatele praktikatele.

Avaürituse motivatsioonikõnelejateks olid kohalikud iduettevõtjad, sh TÜ Ideelaborist tuule tiibadesse saanud Ukraina päritolu endine majandusteaduskonna üliõpilane Andriy Bondarenko, kes on tänaseks Google’le ja IBM’e IT talente vahendava ettevõtte Move on Miles asutaja ja tegevjuht.

Lisaks jagasid oma kogemusi ka Andriy meeskonnakaaslased, TÜ majandusteaduskonna vilistlased Nikita Gorskih ja Kostiantyn Turchak. Viieteistkümne ideelaua hulgas osutus kõige populaarsemaks laudkond, kus otsiti lahendust probleemile „Kuidas luua tugev tudengikogukond?“. Sama innukalt pakuti välja ideid arendamaks ühisloome platvormi Ukraina väikeettevõtetele. Ideelauas osalenud üliõpilase Daria Chornomoretsi sõnul võimaldas üritus tulla välja mugavustsoonist, kohtuda ja vestelda teiste Kiievi ülikoolide tudengitega. Ta on veendud, et Yep!STARTER toetab osalejaid oma ettevõtte rajamisel ja “startup maailma” astumisel.

Semestripikkune YEP!Starter äriarendusprogramm lõppeb äriideede võistlusega. Parimad meeskonnad saavad võimaluse esitleda oma ideid Tartus, rahvusvahelisel ärifestivalil sTARTUp Day 2019. Programmi väljatöötamisel ja rakendamisel lähtutakse Eestis rakendatud eelinkubatsiooniprogrammi STARTER kogemustest.

Kiievis, Ideede rajul osalenud TÜ Ideelabori juht, Maret Ahonen tunneb rõõmu selle üle, et Tartu Ülikool saab jagada oma kogemust eelinkubatsiooni programmi elluviimisel Ukraina ülikoolides, sest tema sõnul on Ideelabori tegutsemise ajal TÜs õppivad Ukraina tudengid paistnud silma erakordse aktiivsuse ja ettevõtlikkuse poolest. “Nüüd saame pakkuda ukrainlastele sarnast programmi nende kodumaal. Ideede raju osalejate entusiasm ja innukus lubab uskuda, et noored ka oma ideed ellu viivad. Toetame neid oma rahvusvahelise kogemusega mentorite ja ekspertide poolt läbiviidavate koolitustega,“ leiab Maret Ahonen.

Tartu Ülikooli Ideelabor viib koostööprojekti ellu Ukraina partnerorganisatsiooniga MTÜ „Platform of Innovative Partnership“, mis sarnaselt Ideelaborile pakub üliõpilasele suunatud praktilist ettevõtlusõpet ning koondab oma võrgustikku neli Ukraina ülikooli: Kyiv National Economic University, Taras Schevchenko National University of Kyiv, National Aviation University ja Donetsk National Technical University. Projekt kestab 2019. aasta maikuuni.

Projekti rahastatakse Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest.