Kolm TÜ teadlaste ja üks tudengite meeskond valiti Prototroni programmi
Eelmisel nädalal valis Prototron välja 58 meeskonda, kes kandideerivad sel kevadel 35 000 euro suurusele prototüüpimise fondile. Neli välja valitud meeskonda on Tartu Ülikoolist.
Sel kevadel liitus Tartu Ülikool Prototroni fondiga, et laiendada oma teadlaste ja tudengite teadusmahukate ideede arendamise võimalusi. Esimesena tekkis võimalus Prototroni konkursil kandideerida teadlastel, kes esitasid oma ideed ka Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse toetuse saamiseks. Kokku avaldas soovi oma prototüübi ideega ka Prototroni võistlusel kandideerida 9 TÜ meeskonda.
Kolmest edasi pääsenud meeskonnas kaks on loodus- ja täppisteaduste ning üks meditsiiniteaduste valdkonnast.
- Vähibioloogia labori vanemteadur Lorena Simon Gracia eesmärk on luua kasvajaspetsiifilised terapeutilised peptiidid kroonilise lümfotsütaarse leukeemia raviks
- Füüsika instituudi biomehaanika dotsent Arved Vain arendab kudede seisundit mõõtva seadme prototüüpi. Tegemist on müomeetrina tuntud seadme uue põlvkonnaga.
- Tehnoloogiainstituudi raalnägemise professori Gholamreza Anbarjafari esitatud idee on luua tehisintellekti põhine audiovisuaalne CV, mis aitaks oluliselt kokku hoida tööintervjuudele kuluvat aeg.
Lisaks pääses konkursil edasi üks sTARTUp Labi STARTER programmi läbiv tudengimeeskond, mis arendab vaimse tervise telemeditsiini platformi. Meeskond Mindlift osales oma ideega ka The Global Hack häkatonil, arendades seal valmis oma e-lahenduse esimese prototüübi.
Tähtajaks esitati Prototroni konkursile 290 ideed, millest mitmed olid suunatud üleilmalise viiruse levikust tuleneva majanduskriisi tagajärgede leevendamiseks ja inimeste sotsiaalse elu hõlbustamiseks.
„Ühelt poolt esitati väga lihtsaid ideid, mis hakkavadki tööle vaid kriisisituatsioonis, teisalt oli mitmeid tehnoloogiliselt väga keerulisi lahendusi. Selles voorus on märksõnadeks vaieldamatult kontaktivabad lahendused ja robotiseerimine – ideid kaugõppest kuni kontaktivabade veeanalüüside ja isegi pulmadeni,“ rääkis Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja.
Tänaseks on 290 esitatud ideed läbinud eelhindamised ja sõelale jäi 58 meeskonda. Budkovskaja lisas: „On selge, et praegune olukord, milles peame tegutsema, mõjutab ka Prototroni rahastu tegevust. Esmakordselt toimub kevadvoor täies mahus e-keskkondades, kuid lisaks Eestile ka Lätis.“
Kõik üheksa Tartu Ülikoolist kandideerinud teadlste meeskonda saavad läbida Prototroni esmase koolitusprogrammi, kus aidatakse meeskondadel arendada oma idee esitlemise oskusi ning luuakse võimalused esimeste äriinvestorite leidmiseks.
Tartu Ülikooli meeskonnad saavad lisaks kasutada TÜ poolt pakutavat ettevõtlusnõustaja tuge. TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse ettevõtlusnõustaja Aivar Pere võtab meeskondadega selleks otse ühendust.
Prototron on Swedbanki, TalTechi, Tallinna Teaduspark Tehnopoli ja Tartu Ülikooli rahastu, mis aitab luua esmaseid prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule. Tänaseks on Prototron rahastanud 72 nutikat ideed kokku ligi 893 000 euroga, meeskonnad on järelinvesteeringuid kaasanud üle 22 miljoni euro.
Prototroni kevadvooru 2020 võitjad selguvad 28. mail.
Lisainfo: Aivar Pere, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse,ettevõtluse nõustaja, 737 4810, aivar.pere@ut.ee