Maryna Pashchynska: Kuidas ma mentoriks sain

See päev ei olnud nagu iga teine. Esiteks, sadas lund oktoobris. Kas see Eestis nii käibki? Ma olen siin välismaalane ja tulin magistriõppesse. Oma õpingute kõrvalt armusin Eesti startup’ide innovatsiooni ja selle populaarsusesse. Pärast uskumatult ägedat aastat Ideelabori startup projekti kallal töötamist ja aasta Saksamaal Erasmuse programmiga, olen tagasi Ideelaboris, aga nüüd kui vilistlane. 

Väga uhke tunne on aidata Ideelaborit turunduse ja kommunikatsiooniga. Aga tagasi sellesse lumisesse oktoobri päeva (see ei unune mul veel niipea). Ma läksin Ideelabori “Kasv, läbikukkumine ja kannapöörde” üritusele, et jäädvustada parimad hetked. Umbes 5 minutit hiljem kutsus Maret mind lavale, et jagada oma kogemust ühe mentorina (!!!) Kes oleks seda ette näinud? Aga kui võimalus koputab, tuleb sellele uks avada.

Järsku istusin laval kahe teise laheda mentori Heleni ja Taneliga, rääkisime oma kogemustest toote arenduses, meeskondade loomises, läbikukkumise suhtumises, ja otseloomulikult, kannapöörde lugusid. Olen kindel, et keegi ei lahkunud ruumist kartusega mitte proovida või kartusega istuda tiimiga maha, et arutada ühe uuesti ja uuesti “mis”, “miks” ja “kuidas”. 

Helen Kokk rääkis loo, kuidas aastaid tagasi oli ta alles alustav disainer ja sai oma esimese ülesande, mille eest pidi vastutama. Ta disainis ühe reklaami ja trükkis välja 10 000 eksemplari. Kui kõik olid prinditud, tuli välja, et disainis oli suur apsakas! Mis on selle loo õppemoraal? Helen oli kindel, et suudab seda teha üksinda, ei küsinud kellegi nõu ega tagasisidet. Tuleb välja, et kõike ei saagi üksi teha! Heleni põhimõte: “Ära karda küsida nõu ja usalda teiste inimeste arvamst!”

Tanel Tähepõld andis nõu kannapöördest ja läbikukkumisest. Näiteks - ehitada ettevõtteid, mitte tooteid ja ära unusta, kannapööre pole läbikukkumine. Tanel kinnitas: “Ole sina ise, kui sa ei saa olla Batman. Kui saad, ole alati Batman!” Ja nõuanne meie STARTER tiimidele - kui sa jahid raha ning kogu su energia ja keskendumine läheb esimese investeerigu leidmiseks, siis ära unusta vahepeal oma toodet arendada!

Ja millest mina rääkisin? Üks suurimad õppimiskohti minu STARTER Basic ajast on teada miks sina ja su tiim teete, mida teete! Mis on teie eesmärk ja kuhu tahate jõuda? Ole kindel, et tead, mida tahad saavutada, enne kui üldse alustad.


(Tanel Tähepõld,  Maryna Pashchynska, Helen Kokk)


Pärast kohvi ja näksi läksime tagasi ruumi “mentori tunniks”, kus me rääkisime üks-ühele kõikide tiimidega. Peamiselt arutasime nende turustuskanaleid ja tuvusime nende klientuuriga. Ma olin nii õnnelik, et sain kohtuda nende inimestega ja arutada nende ideid. Kui sa oled kunagi jälle SPARK Hubis, vaata seda ilusat roosat tuba. See oli koht, kus ma sain maha istuda mõningate tiimidega. Minu nõuanne mentoritele: kui sul puudub energia, pea oma koosolek seal – naeratus tuleb iseenesest!

Kui naljad kõrvale jätta, paluksin kõiki tiime, kellega rääkisin, jätta Facebooki kommentaar või kirjutada mulle e-mail maryna.pashchynska@gmail.com, kuidas meie vestlus oli kasulik ja kuidas me saame veel teile kasulikud olla. Tegelikult, iga tiim jätku kommentaar või saatke sõnum sellest, mis oli abistav ja mida te tahaksike teisiti teha. Me oleme kõik siin teie jaoks lennuks, see on võimalik ainult siis, kui teame, millest mõtlete.

Elu on nagu šokolaadikarp – sa ei tea kunagi, mille sa saad!

Ole kohal ja ütle jah asjadele, mis sind huvitavad!

Aitäh, teie kõigiga oli meeldiv tutvuda, palju armastust ja uute kohtumisteni!

Maryna Pashchynska

maryna.pashchynska@gmail.com


STARTER Advanced programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond.